.

Öğretim Elemanı Sıkça Sorulan Sorular

1. Sisteme hangi bağlantı üzerinden giriş yapabilirim?


Uzaktan Eğitim Sistemine UZEM(htttps://uzem.mehmetakif.edu.tr) adresindeki Öğretim Elemanları menüsü altında yer alan Sisteme Giriş menüsüne tıklayarak giriş yapabilirsiniz.


2. Sisteme nasıl giriş yapabilirim?


Uzaktan Eğitim Sistemine giriş için Üniversitemiz E-posta bilgilerinizi kullanmanız gerekmektedir. Kullanıcı Adı ve Şifre olarak Eposta adresi ve şifrenizi yazarak sisteme giriş yapabilirsiniz.


3. Sisteme giriş için e-Devlet Kullanıcı Adı ve Şifre bilgilerimi kullanabilir miyim?

Hayır. Sistemimize e-Devlet bilgileriyle giriş yoktur. 


4. Canlı derse nasıl katılabilirim?

1. Adım:

Canlı derslere katılmak için ders programınızdaki dersin saatinden 5 dakika önce sisteme giriş yaparak ilgili dersinizin Sanal Sınıf bölümüne geliniz. Bu bölümde “Toplantıya Katıl” butonu görünecektir. Butona tıkladığınızda sizi başka bir sayfaya yönlendirecek. Bu sayfada önce 1.adım “İzin Ver” butonuna tıklayınız.


  

“İzin ver” butonuna tıklandıktan sonra 2. Adım “giriş yap” butonu aktif olacaktır. Giriş yap butonu aktif olmuyor ise tarayıcınızın “Pop Up” engelleyicisi devrededir. Genellikle sağ üst köşeden bu uyarıları görüp “İzin Ver “demeniz gerekmektedir.” 


      

2.Adım:

Giriş Yap” butonuna tıkladıktan iki seçene karşımıza çıkacak.

       1- Adobe Connect Uygulaması İle Canlı Derse Katılmak

Canlı dersler için kullanılan yazılım Adobe Firmasının Connect Uygulamasıdır. Aşağıdaki linkten Adobe Connect Uygulamasını indirip kurunuz. https://www.adobe.com/go/Connect11AppStandalone

Uygulamayı kurduktan sonra giriş yap butonuna tıklayınca doğrudan Adobe Connect uygulamasına yönlendirecek ve sanal sınıfa girmiş olacaksınız.


2- Tarayıcı üzerinden canlı derse katılmak:

Giriş Yap butonuna tıkladıktan sonra sisteminizde Adobe Connect Uygulaması kurulu değil ise karşınıza çıkacak ekrandan Tarayıcıda devam edin seçeneği tıklanarak tarayıcı üzerinden doğrudan canlı derse girebilirsiniz.5. Canlı Derslere katılırken Adobe Connect uygulaması ile Tarayıcı üzerinden bağlanmak arasında herhangi bir fark var mıdır?

Her iki yöntemde de stabil bir şekilde derslerinizi işleyip belge paylaşımı, sesli ve görüntülü toplantı, beyaz tahta v.b. işlemleri yapabilirsiniz. Eğer ekran paylaşımını ihtiyaç duyuyor iseniz mutlaka Adobe Connect uygulaması üzerinden bağlanmalısınız. 


6. Canlı Derslere katılmak istediğimde ekran dönüp duruyor bağlanmıyor. Sorun ne olabilir?

Bu problemin birkaç sebebi olabilir.

- Tarayıcınızda reklam engelleyici kullanıyor iseniz kaldırınız. Bazı reklam engelleyiciler canlı derse girmeyi engelliyor.

- Tarayıcınızın kesinlikle en güncel versiyon olmasına dikkat ediniz. Güncel olmayan tarayıcılar bu tarz problem çıkarabiliyor.

- İnternet bağlantınız kopmuş ya da çok yavaşlamış olabilir. İnternet bağlantınızı kontrol ediniz.

- Cihazınız ile ilgili bir problem olabilir. Farklı bir cihaz ile deneyiniz.


7. Canlı Derslerde sesim, görüntüm aktif olmuyor ya da sesim, görüntüm karşı tarafa gitmiyor, sorun ne olabilir?


Bu durum genel olarak bilgisayarınızdaki donanımların doğru çalışmamasından kaynaklanmaktadır. Sorunu tespit etmek için Adobe Connect uygulamasından ya da tarayıcınızdan bağımsız olarak bilgisayarınızda mikrofon ve kamera testi yapınız.


İşletim Sistemi üzerindeki ses kaydedici uygulama ile sesinizi kaydedip dinleyiniz. Görüntü kaydedici uygulama ile görüntünüzü kaydedip izleyiniz.


Eğer yapılan testlerde donanımsal olarak bir problem mevcut değil ise canlı derse katıldığınızda mikrofon ve kameranızı aktif ettiğinizden emin olunuz.


8. Canlı Ders sırasında kullanılan interneti başkalarının da kullanması verimliliği düşürür mü?


Eğer internet bağlantı hızınız  düşük ya da çok fazla kişi kullanıyor ise upload hızınızı etkileyeceği için verimliliğinizi düşürecektir. Canlı ders sırasında daha kaliteli ve verimli ses ve görüntü aktarımı için kullanılan internetin paylaşılmadığından emin olunuz.


Canlı ders sırasında daha kaliteli ve verimli ses ve görüntü aktarımı için ortamda başkalarının interneti kullanmadığından emin olunuz.


9. Uzaktan Öğretim Sistemine giremiyorum ya da canlı derslere katılamıyorum. Nasıl destek alabilirim? 


Biriminizin UZEM Birim temsilcisi (Eğitim Öğretimden sorumlu dekan yardımcısı / müdür yardımcısı ) ile iletişime geçebilirsiniz.


Öğretim Elemanları

  • Sisteme Giriş
  • Sistem Tanıtım Videoları
  • Sıkça Sorulan Sorular